Ayvalık Esnaf Odası

Vergi affı KOBİ’ler için can simidi olacak

Vergi affı KOBİ’ler için can simidi olacak

Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca, Türk ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ’lerin ödeme sorunları yaşadığı bir dönemde gündeme gelen vergi affının ilçedeki esnaf ve sanatkârlarca büyük bir memnuniyet ve heyecanla karşılandığını belirtti.

05 Ağustos 2016

2 Ağustos 2016- Kamuoyunda vergi affı olarak bilinen 22.07.2016 tarih 1310 sıra sayılı “Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Tasarısı” ile vergi borçlarına yapılandırma getirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Melih Çakırca, özellikle ülke ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ’lerin, getirilecek düzenleme ile rahat nefes alacaklarını söyleyerek, adil her düzenlemeyi desteklediklerini kaydetti.

Özellikle dünyada yaşanan krizin gelişmekte olan ülkelere yansımasının ağır sonuçlar doğurabildiğine işaret eden Başkan Çakırca, işletmelerin kriz dönemlerinde finansal açıdan sıkıntı yaşadıklarına dikkat çekmeyi de ihmal etmedi.Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca yaptığı açıklamada, “Piyasalarda işler durgunlaştığında, bundan en fazla finansal yapıları kırılgan, karlılık marjları düşük, riskleri yüksek olan KOBİ’ler olumsuz etkileniyor. Geçtiğimiz dönemde, gerek düşen büyüme, gerekse TL’nin değerinde görülen dalgalanma, küresel terör ve ekonomik krizin etkilerinin devam etmesi birçok KOBİ’nin mali yükümlülüklerini yerine getirmesini zorlaştırdı. Hiçbir şekilde kendisinden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı finansman sıkıntısına düşmüş, son dönemde yaşanan ve bizim dışımızda gelişen olumsuz atmosfer nedeniyle siparişleri iptal edilmiş, TL’nin değerindeki aşırı oynaklık nedeniyle zarar yazmış KOBİ’lerimiz var. Bu nedenle bugün gündemde olan vergi affının birçok KOBİ için bir can simidi olacağı açıktır” dedi.

Vergi ödemelerini zamanında yapamayan KOBİ’lerin üzerine eklenen cezalar ile borçlarını ödeyemez duruma geldiğini hatırlatan Çakırca, aftan yaklaşık 5 milyon esna ve sanatkarın yararlanacak olmasının KOBİ’ler kadar kısa vadede Türk ekonomisi içinde bir can simidi olduğunu ifade etti.Vergisini zamanında ödeyemeyen işletmeler için olumlu bir adım olarak gündeme gelen vergi affının, öte yandan vergisini zamanında ödeyen KOBİ’ler için bir haksızlığa dönüşmemesi gerektiğini de vurgulayan Melih Çakırca, “Vergi affı genel olarak pozitif bir ortam yaratacaktır. Bundan kuşku duymuyoruz. Bu nedenle vergisini zamanında ödeyememiş işletmeler için olumlu olan bu vergi affı, öte yandan, vergisini zamanında ödemiş KOBİ’ler için ise büyük bir haksızlık anlamına geliyor. Vergisini belki de kredi kullanarak ödeyen, bu konuda hassasiyet sergileyen işletmelere haksızlık yapılmaması adına önerimiz, SGK prim ödemelerinde uygulanan yöntem olacaktır. SGK primlerini zamanında ödeyen işletmelerin kullandığı indirim avantajı, vergi kalemlerinin tamamında uygulanabilir” dedi.

Sadece vergi affı ile adaletli bir sistem inşa etmenin mümkün olmayacağını vurgulayan Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Melih Çakırca, Ayvalıklı KOBİ’lerin ödememenin değil, vergiyi zamanında ödemenin ödüllendirilmesi gerektiğini savunduklarının da altını çizerek, 15 Temmuz’da yaşanılan darbe girişimi nedeniyle de Ayvalık’ta tam da turizm sezonu ortasında yaşanılan ekonomik durgunluğun ilçedeki esnaf ve sanatkârı olumsuz etkilediğini ve vergi affının bu olumsuzluğa bir nebze olsun merhem olabileceğine inandıklarını da sözlerine ekledi.