Ayvalık Esnaf Odası

Ayvalıklı Esnaf ve Sanatkârlardan Başkonsolos Balkiza’ya Dostluk Ziyareti

Ayvalıklı Esnaf ve Sanatkârlardan Başkonsolos Balkiza’ya Dostluk Ziyareti

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olarak kabul edilen Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından Yunanistan İzmir Başkonsolosu Despoina Balkiza’ya yönelik bir ziyaret gerçekleştirildi.

Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Melih Çakırca tarafından yapılan ziyarette; oda üyelerinden Ufuk Ova da hazır bulundu.

Sohbet havasında gerçekleşen ziyarette, Türk-Yunan dostluk ilişkilerinin pekiştirilmesi ve Ege’nin iki kıyısındaki sosyo-ekonomik işbirliğinin sürdürülmesine ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Melih Çakırca, pandemi nedeniyle 25 ay süresince yapılamayan Ayvalık-Midilli feribot seferlerinin kısa bir süre önce yeniden başlamasıyla gerek Ayvalık, gerekse de Midilli ekonomisinde karşılıklı canlanmaların görülmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bizim amacımız sadece bu canlanmanın ekonomik boyutta kalması değildir. Biz Midilli halkı ile ekonomik işbirliklerimizin yanı sıra kültürel anlamda da ilişkilerimizi sürdürebilmek ve bu ilişkilerimizi daha da fazlasıyla arttırmak istiyoruz. Bu anlamda yüzyıllardır aynı kaderi paylaşan, aynı havayı soluyan, aynı denizin her iki yakasındaki insanların kurulan sımsıkı dostluk köprüsüyle, birbirleriyle kurdukları bağları güçlendirme amacındayız” dedi.

Melih Çakırca, Başkonsolos Balkiza’yi en kısa zamanda Ayvalık’a davet edip, misafir etmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Balkiza, “Tüm çabamız kurulan bu sıkı ilişkilerin güçlendirilmesine katkı vermektir.”

Yunanistan İzmir Başkonsolosu Despoina Balkiza da, Ayvalıklı heyeti konuk etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Biz Türk-Yunan dostluğunun güçlendirilmesine yönelik her türlü çalışmayı önemsiyoruz. Bu yönde Sayın Çakırca’nın da ifade ettiği gibi aynı coğrafyanın kaderini yüzyıllardır paylaşan iki yakanın insanlarının kaynaşmaları ve ekonomik işbirliklerini sürdürebilmeleri bizim içinde olumlu yönde önem arz etmektedir. Tüm çabamız ise kurulan bu sıkı ilişkilerin güçlendirilmesine katkı vermek ve Ege Denizi’ni Türk-Yunan barış gölü haline getirebilmektir. Sayın Çakırca’nın Ayvalık’a davet etmesi beni ziyadesiyle mutlu etti. Zaten ben Ayvalık’ı ve Ayvalıklıları çok seviyorum. Umarım en kısa zamanda bu nazik davete de icabet edeceğim” diye konuştu.

Haber: Suat Salgın