Ayvalık Esnaf Odası

Ayvalık Ot Festivali Video Haberi

Ayvalık Ot Festivali Video Haberi

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra zeytin kültürüyle de tanınan Balıkesir’in Ayvalık ilçesi, mübadele döneminden bu yana Anadolu topraklarında geleneksel olan ot yemeklerine kapsamlı bir festival düzenlemeye hazırlanıyor.

Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın girişimleriyle gerçekleşmesi beklenen Ot Festivali’ne; Balıkesir Valiliği, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ile ilçedeki esnaf ve sanatkarların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da destek vermesi öngörülüyor.
Nisan ve Mayıs ayları içerisinde Ayvalık’ta ilk kez düzenlenecek olan Ot Festivali’nin; ilçedeki mübadil kökenli yerel halkının geçmişte sofralarının baş tacı olan binlerce çeşit ot yemeklerini de günümüze yeniden kazandırılmasını amaçladığı bildiriliyor.
Düzenlenecek olan festivalin gelenekselleşmesi için sağlam temellere oturtulmasını planladıklarını kaydeden Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca, hedeflerinin dünyaca ünlü Ayvalık Mutfağı’nın vazgeçilmesi olan ot yemekleri ve mezelerinin geçmişten günümüze geçen zaman içinde yitirilen bir çok damak lezzetini yeniden ilçe mutfağına kazandırabilmek olduğunu vurguladı.
Ayvalık’ın yerel halkının 1923’te gerçekleşen mübadele döneminde Ege ve Akdeniz adalarındaki Türklerin yanı sıra Balkanlar’dan gelen Türklerin bölgeye yerleşmesiyle oluştuğunu hatırlatan Melih Çakırca, “Ayvalık’ın kökeni; Girit ve Midilli Adaları’ndan gelenlerle, 1908 yıllarında Balkanlardan gelen Boşnak kökenli vatandaşlardan oluşmaktadır. Ekonomik olumsuzlukların en yoğun yaşandığı o dönemlerde, insanlar sofralarını doğadan topladıkları ot ve bitkilerle yaptıkları yemeklerle donatmışlardır. Hamarat Türk Kadınları’nın ellerinde gerçek bir damak zevki şölenine dönüşen bu ot yemekleri günümüzde halen daha Ayvalık sofralarında yerini korumaktadır. Ancak zaman içerisinde yeni kuşaklar bu ot kültürünün devasal çeşitliliği koruyamamış ve analarımızın babalarımızın çocuklarında kendi ebeveynlerinin yaptığı o güzelim ot yemeklerinin yitirilmesine seyirci kalmak zorunda bırakılmışlardır. Oysa yüzyıllardır ‘Ayvalık’ denildiğinde, ot yemekleri akıllara gelmekteydi. Şimdi ise bu ot yemekleri hızla yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. İşte bizim bu festivali düzenlemekte ki amacımız da, bu güzel kültürün yok olmasının önüne geçebilmektir” dedi.
Düzenleyecekleri ot festivali ile ilçeye turizm anlamında çok ciddi bir gelir sağlamayı da hedeflediklerini ifade eden Başkan Çakırca, “Şu an proje aşamasında olan bu fikrimizin hayata geçmesi için; bünyemizdeki esnaf ve sanatkarlardan çekirdek bir kadro oluşturulması yada bu komitede yer almak isteyen üyelerimizin odamıza başvurmalarını bekliyoruz. Uluslar arası platformlardan da katılımcıların yer almasını beklediğimiz organizasyonumuzun çekirdek kadrosunu kurduktan sonra ilçemizdeki kurum ve kuruluşlarla görev paylaşımını sağlayacağımız bu organizasyonun da tüm halkımızın da destek vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

OT SATICILARI DA ORGANİZASYONA DESTEK VERİYOR
Ayvalık pazaryerlerinde kırsal mahallelerden topladığı otların satışını yapan Hüseyin Acar da; doğadan topladıkları otları taze taze tezgahından vatandaşlara ulaştırdığını belirterek, “Allah’a çok şükür satışlarımız güzel. Vatandaşların otlara ilgisi yoğun. Bu otlar lezzetli olduğu kadar karaciğere, mideye safrakesesine kısacası insan sağlığına çok faydası var. Bu yüzden de; Şevketi Bostan, Hindiba, Turp Otu, Zoho, Hardal, Karışık yahnilik ot, Akkız, Arapsaçı, Isırgan Otu gibi yüzlerce ota vatandaşlarımız yoğun ilgi gösteriyor. Bu otların ana diyarı Ayvalık olduğu için bu festivalin burada yapılmasını destekliyoruz” dedi.

AYVALIKLI RESTORAN İŞLETMECİLERİNDEN DAVET
Öte yandan Ayvalık’ta özellikle zeytinyağlı yemekleriyle tanınan Paşa Restaurant’ın Sahibi İzzet Durko’da; sağlık için zeytinyağlı yemeklerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Ayvalık denildiğinde; tabiki otlar, Akdeniz mutfağı ile Girit mutfağı bir numara… Hal böyleyken, herkesin aklından geçen de belli bir yaştan sonra önce sağlık oluyor. Sağlıklı beslenmek için de en önemli yiyecek ot çeşitleri. Bu ot çeşitlerinin de bol miktarda Ayvalık’ta bulunuyor. Ayvalık; otlu yaşam ile sağlıklı yaşamın merkezidir. Bu yüzden de Ayvalık’ımızda düzenlenecek ot festivaline ülkemiz ve dünyanın dört bir yanından herkesi davet ediyoruz” diye konuştu.